Co tak cyka w Grecji? To cykady!

Co tak cyka w Grecji? To cykady!

Wyobraź sobie: słońce praży tak, że cień to towar luksusowy, niebo jest błękitne jak namalowane, a w powietrzu unosi się mieszanka zapachu oliwek, świeżych owoców i morskiej bryzy. Brzmi jak Grecja? No jasne! Ale coś jeszcze przykuwa uwagę – dźwięk tak charakterystyczny, że z miejsca kojarzy się z wakacjami na południu Europy. Co tak cyka, grając nieustannie niczym muzyczna szpila wbita w złote pejzaże? To cykady, moi drodzy! Te małe owady to prawdziwi hukerzy w świecie natury. Każdy, kto miał szansę zasmakować greckiego lata, na pewno ich nie zapomni. Co sprawia, że te maleńkie stwory wydają z siebie taki hałas? Jaką rolę odgrywają w greckim ekosystemie? Zanurzmy się w ten temat jak turyści w ciepłe Morze Jońskie!

Sprawdź również: Wakacje w Grecji > Opinie turystów

Czym są cykady?

Czym są cykady?
Czym są cykady? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: Marcin Mierzejewski

Kiedy wybierzesz się do Grecji, na pewno usłyszysz tajemniczy dźwięk, przypominający intensywne cykanie czy raczej śpiewanie. To właśnie odgłos cykad, owadów, które są absolutnymi mistrzami w wydawaniu dźwięków. Cykady to takie niewielkie robaczki, które uwielbiają ciepło i słońce, a ich koncerty są niczym symfonia greckiego lata. Te owady mają specjalne narządy na odwłoku (tymbale), które służą im jako instrument muzyczny – myśl sobie o tym jak o naturalnym bębenku! Cykają głównie samce; ma to związek z przyciąganiem samic; można powiedzieć, że ich koncerty to coś w rodzaju randki z przestworzy.

Wszystko dzieje się zazwyczaj w upalne dni, kiedy temperatura jest najwyższa – typowy grecki skwar to ulubiony klimat cykad. Co ciekawe, dźwięk cykania różnych gatunków może się różnić; niektóre cykają szybciej, inne wolniej, od czego zależy przede wszystkim ich gatunek. Cykady nie gryzą i nie są uciążliwymi intruzami – ich cały żywioł to lasy sosnowe, łąki oraz ogrody pełne aromatycznych roślin.

Jeżeli boisz się niewidocznych stworzeń gdzieś blisko głowy – spokojnie! Cykady to sprzymierzeńcy natury i znak rozpoznawalny Grecji latem. Więc kiedy następnym razem będziesz leniuchować w cieniu drzewa oliwnego i usłyszysz charakterystyczne „cyk-cyk”, pomyśl sobie o tych niesamowitych owadach jak o ciekawym dodatku do greckiego krajobrazu.

Sprawdź również: Najpiękniejsze i najwyżej oceniane wyspy w Grecji / Gdzie najlepiej jechać? Opinie

Dlaczego tak cykają?

Dlaczego tak cykają? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto pierwszy raz przyjedzie do Grecji i usłyszy te charakterystyczne dźwięki. To nie odgłosy jakichś egzotycznych instrumentów ani robota miejscowych DJ-ów – to cykają cykady! Są jak orkiestra dęta natury, grająca koncerty od rana do wieczora. Ich muzyka to znak rozpoznawczy greckiego lata, coś jak feta i ouzo razem wzięte. Cykady zaczynają grać to swoje cykanie, kiedy temperatura wzrasta – więc jeśli słyszysz je nad morzem lub w górach, to wiesz, że żar leje się z nieba. Może brzmią jakby miały osobowość sceniczną roboto-insekta, ale prawda jest taka, że te małe stworzenia są niezłym fenomenem akustycznym natury.

Sprawdź również: Gdzie w Grecji spotkać żółwie Caretta Caretta?

Czy cykady gryzą i czy trzeba na nie uważać?

Czy cykady gryzą i czy trzeba na nie uważać?
Czy cykady gryzą i czy trzeba na nie uważać? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: Sven Hansche

Cykady w Grecji to coś więcej niż tylko dźwięk tła. Te małe, żywiołowe stworzonka dosłownie zapełniają przestrzeń muzyką natury, ale czy trzeba się ich bać? Całe szczęście, cykady nie gryzą ludzi. To trochę jak z orkiestrą – robi dużo hałasu, ale nie rzuci się na ciebie zębami.

Cykady mają aparat gębowy przeznaczony do ssania soków roślinnych, dzięki czemu można powiedzieć o nich, że nie są ani trochę zainteresowane ludzkim mięsem. Wolą po prostu siedzieć na drzewach i komponować swoje charakterystyczne cykanie. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o ochronie słuchu w miejscach szczególnie „zcykanych”, bo ich koncerty potrafią być naprawdę głośne.

Dlatego jeśli znajdziesz się w Grecji i usłyszysz to głośne cykanie, nie ma potrzeby wrzucać sztućców do walizki i uciekać. Przeżyjesz spotkanie z cykadami bezpiecznie – one wolą sok drzewny od ludzi!

Czy istnieje jakiś sposób na cykady?

Czy istnieje jakiś sposób na cykady?
Czy istnieje jakiś sposób na cykady? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: frantic00

Gdy w Grecji zaczyna cykać, nie chodzi o zepsuty zegarek. To całe symfonie natury tworzone przez cykady. Te małe stworzenia potrafią nadawać miejscu charakterystyczny, letni klimat, więc pytanie brzmi: jak sobie radzić z tym nieustannym hałasem? Pierwsza opcja to… zaakceptować. To kawałek greckiego krajobrazu i dodaje uroku otoczeniu. Możesz też sporządzić plan strategiczny na swoją siestę lub wypoczynek na świeżym powietrzu: wybierz miejsca mniej zalesione, bo tam cykad jest zdecydowanie mniej.

Można spróbować odstraszaczy dźwiękowych lub uszczelnić okna, gdy odpoczywasz wewnątrz domu – choć przyznajmy, walczyć z cykadami to jak próbować uspokoić wichurę gwizdaniem. Są tak integralną częścią greckich wakacji jak oliwki czy feta. Ciekawostka: nie wszystkie cykady śpiewają jednakowo – jedne są głośniejsze rano, inne wieczorem. Więc jeśli chcesz drzemkę w ciszy, poznaj ich harmonogram i planuj odpowiednio swoje dni.

Jak przetrwać cykady? Czasem najlepiej po prostu poddać się chwili i pozwolić im stać się tłem Twoich greckich przygód.

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *