Cyklady, archipelag ponad 200 wysp

Cyklady, archipelag ponad 200 wysp

Cyklady należą zdecydowanie do jednych z najbardziej malowniczych wysp w Grecji.

Ich wyjątkowo urokliwe krajobrazy są na tyle fotogeniczne, że znajdują się w większości przewodników turystycznych dotyczących Hellady oraz na widokowych pocztówkach.

Cyklady są wyspami na których nie można się nudzić, a ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Błękit morza, charakterystyczna biała zabudowa, urocze niewielkie plaże i wysokie klify – to wszystko co przyciąga turystów z całego świata.

Najpiękniejsze plaże na Cykladach:

Kilka słów o samym archipelagu

Umiejscowione są na Morzu Egejskim, między Półwyspem Peloponez a wyspą Kretą.

Tak wygląda aktualna mapa Cyklad:

Stolica tego regionu mieści się na wyspie Siros w mieście Ermupolis. Cały archipelag ma charakter zdecydowanie górzysty, gdzie dominuje krajobraz powulkaniczny, z wysokimi, stromymi klifami.

Nie brakuje tu czarnych plaż, ale można znaleźć także piękne, jasne piaszczyste miejsca do plażowania.

Cyklady to także gratka dla miłośników historii, zabytków i zwiedzania.

Wpływy różnych kultur odcisnęły swoje piętno. Znajdziemy tu i weneckie zamki i stare wiatraki, a także ruiny starożytnych fortyfikacji i osad oraz budowle sakralne razem z bardzo rozpoznawalnymi białymi kościółkami o niebieskich kopułach na dachu.

Cyklady, to także region znany z gościnności tutejszych mieszkańców oraz naprawdę smacznego, typowo greckiego jedzenia.

Nazwa Cyklady wzięła się od greckiego słowa pierścień, czy też okręg, który jest związany z tym, że cały archipelag otacza centralną wyspę – Delos.

Cyklady umiejscowione są w mitologii greckiej

W zamierzchłych czasach była ona uważana za święte miejsce, gdzie według legend miał się urodzić Apollo i Artemida. Zresztą prawie każda z wysp w archipelagu, ma swoją historię powiązaną z grecką mitologią. I tak Santoryn to zaginiona Atlantyda, a Serifos to wyspa Dionizosa, a także miejsce do którego Perseusz wrócił z głową Meduzy. Z kolei na Mykonos według jednej z wersji, miał żyć mitologiczny Narcyz.

Każda wyspa Cyklad jest unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. Zdecydowanie różnią się one od siebie, swoimi tradycjami, historią, a także architekturą. Pełne są niesamowitych atrakcji turystycznych związanych z grecką historią, zabytków oraz ciekawych miejsce, które warto zobaczyć i zwiedzić.

Jakie są Cyklady? Właśnie takie!

Najpiękniejsze wyspy archipelagu Cyklad

Za najpiękniejszą z wysp uchodzi Santoryn (znana lepiej jako wyspa Santorini), ze swoimi pocztówkowymi widokami, czarną plażą, klifami i białą zabudową.

Drugą najpopularniejszą wyspą jest Mykonos, która obok Ios uchodzi za najbardziej imprezowe miejsce na całych Cykladach.

Na wyspie Delos zobaczymy stanowisko archeologiczne, gdzie naukowcy odsłonili potężny kompleks świątynny wraz miasteczkiem i portem sięgającym I w.p.n.e.

Z kolei wyspa Tinos jest nazywane grecką Częstochową, gdyż dwa razy do roku odbywają się tu pielgrzymki do grekokatolickiej świątyni z ikoną dziewicy. Jest to najważniejszy ośrodek religijny w Grecji.

Największa wyspa Cyklad – Naksos charakteryzuje się zarośniętym lasami interiorem i wybrzeżami o wyjątkowo pięknych plażach.

Na wyspie Amorgos wart uwagi jest przyklejony do skał klasztor Hozoviotissa oraz fakt, że to na tej wyspie kręcony był film – Wielki Błękit.

Wyspa Milos to nie tylko ciekawe miejsce w którym znaleziono posąg Afrodyty, zwany Wenus z Milo, ale także turystycznie atrakcyjna wieś Tripiti z katakumbami i amfiteatrem.

Dla tych co szukają wytchnienia od ludzi i gwaru, powinna zainteresować nie tknięta przez przemysł turystyczny, mała wyspa Donoussa lub większa wyspa Kitnos, gdzie można zobaczyć gorące źródła z dużą zawartością siarki.

W podobnym klimacie nieodkrytych perełek Cyklad, których nie dosięgły jeszcze pazury masowej turystki są także wyspy: Folegandros, na której wypoczywają głównie żeglarze oraz Sikinos.

Atrakcje turystycze Cyklad

Atrakcji na Cykladach nie brakuje. Oprócz wyjątkowej urody plaż, można tu skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych, takich jak chociażby windsurfing, nurkowanie czy jazda na nartach wodnych. Oprócz zwiedzania zabytków jest też możliwość urządzania wędrówek pieszych po górach lub jazdy rowerami, czy skuterami. Na miejscu nie brakuje więc wypożyczalni, tego typu sprzętów.

Jak dojechać na Cyklady?

Na Cyklady dotrzemy samolotem, lądując np. w Atenach lub na pobliskich wyspach – Kos czy Krecie. Niestety nie ma z Polski bezpośredniego połączenia lotniczego z archipelagiem. Dalej należy się udać do miejscowego portu, by załapać się na jeden z promów, którymi dotrzemy do wybranej wyspy. Sieć promowa jest na tyle rozwinięta, że bez większych problemów, można przemieszczać się z jednej wyspy na drugą.

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *