Mityczne miasto Ateny

Mityczne miasto Ateny

Historia mitologii greckiej o bogach i herosach, zamknięta w starożytnym mieście greckim, w Atenach. Specjalne miejsce na wakacje dla miłośników mitologii greckiej, którzy pragną przeżyć znane im mity oglądając starożytne, najbardziej znane miasto Grecji.

Rozpocznijmy poszukiwania historii od wzgórza Akropol, gdzie znajdują się liczne świątynie takie jak Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Zostały zbudowane z inicjatywy Peryklesa, który pracę nad świątyniami powierzył Fidiaszowi oraz innym znanym architektom.

Partenon była to świątynia postawiona na cześć bogini Ateny, która była patronką miasta. Wszelkie rzeźby znajdujące wewnątrz, choć nie wszystkie przetrwały, wykonał Fidiasz. Najbardziej spektakularnym wyrobem ludzkich rąk był posąg Ateny. Jak mówi historia posąg był wykonany z kości słoniowej i ze złota. Posąg niestety nie przetrwał, jednakże ciekawostką jest, że możemy zobaczyć wizerunek posągu na starożytnych monetach. W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach możemy obejrzeć kopię posągu Ateny na marmurowej tablicy, która została wykonana w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Kolejną świątynią, która stoi na wzgórzu Akropol jest świątynia Erechtejon. Ta świątynia została postawiona na cześć Posejdona i Ateny. Mity mówią, że na początku nie wiedziano dla którego z Bogów będzie poświęcona świątynia, dlatego lud sam miał o tym zadecydować. Aby wspomóc wybór, Bogowie dali coś od siebie. Posejdon rzucił swym trójzębem w skałę i wypłynęła woda, dlatego obecnie stoi tam studnia. Atena natomiast podarowała oliwkę. Spór było ciężko rozwiązać dlatego tez nazwa świątyni nie nosi imienia żadnego z Bogów, lecz wydarzenie to zostało w historii Aten.

Idąc dalej śladami historii napotykamy następną świątynię, jest nią Apteros- świątynia Ateny Nike, co oznacza Ateny Zwycięskiej. W świątyni znajdował się piękny posąg bogini ozdobiony fryzami, natomiast przy samych schodach posąg bogini Hekate Epipyrgida, czyli strażniczki tego miejsca.

Bardzo ciekawym zabytkiem jest Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Budowla została ukończona przez Cesarza rzymskiego Hadriana. Budowla miała aż 104 kolumny, jednakże obecnie ocalało tylko 15 z nich. Była to największa ze Świątyń. Jej kolumny były wykonane z marmuru, a wewnątrz świątyni stały dwa posągi. Jednym z nich był oczywiście posąg Boga Zeusa, a drugi Cesarza. Po budowli zostały jedynie ruiny, które są dla nas obiektem archeologicznym.

Warto tez wspomnieć o budowli zwanej Odeon Heroda Attyka, nazwa pochodzi od Heroda Attyka, który chcąc uczcić śmierć swej ukochanej żony postawił Odeon. Współcześnie mówiąc był to teatr, tylko, że w stylu rzymskim. Dawniej odbywały się tam konkursy muzyczne oraz przedstawienia. Pamiętajmy, że tradycja zachowała się do dnia dzisiejszego, wciąż odbywają się tam koncerty, spektakle oraz Festiwale Ateńskie. Zjeżdżają się tam artyści z całego świata, na scenie historycznego Odeonu występował m.in.: Luciano Pavarotti.

Będąc w Atenach należałoby odwiedzić Plac Konstytucji zwany Plac Syntagma, bardzo ważny Plac w Atenach, oczywiście został tak nazwany ze względu uchwalenia konstytucji. Warto pamiętać, że z inicjatywą uchwalenia konstytucji wyszła cała ludność. Przy samym placu stoi gmach Parlamentu, a tuż obok jest Grób Nieznanego Żołnierza.
Na koniec wspaniałej wycieczki starożytności zachęcamy odwiedzić Muzeum Akropolu. Ponieważ Ateny są miastem starożytnym, a archeolodzy wciąż znajdują cenne oraz zabytkowe rzeczy warto znaleźć trochę czasu, aby przyjrzeć się i zapoznać z eksponatami w Muzeum Akropolu.

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *