Wyspa Korfu

Wyspa Korfu

Korfu należy do czołówki najpopularniejszych greckich wysp, tuż obok KretyZakintosRodosKos i Santorini, które co roku tłumnie odwiedzane są przez spragnionych słońca i wypoczynku turystów.

Korfu to wyspa pełna pozostałości po dawnych wpływach innych kultur, zaskakująco zielona jak na Grecję oraz przyjazna dla odwiedzających i wczasowiczów.

Plaże na Korfu są zróżnicowane – piaszczyste, żwirowe i kamieniste (za to z cieplejszą wodą), ale także te zupełnie odcięte od cywilizacji, gdzie można na chwile oderwać się od rzeczywistości.

Dla tych, którzy lubią na wakacjach trochę pozwiedzać jest kilka ciekawych miejsc, gdzie na każdym kroku widać bogatą historię tej wyspy.

Korfu to idealne miejsce na wakacje i urlop dla rodzin z dziećmi, jak i dla par oraz dla seniorów. Wyspa nie jest za duża, można ją objechać spokojnie w jeden dzień, oferuje różne typy plaż, co ma znaczenie dla rodzin z dziećmi, a w małych wioskach można odciąć się od codziennego pędu i zapomnieć o Bożym świecie.

Przynajmniej na czas wakacji.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki licznym nasadzonym drzewom, można schronić się tu przed piekącym słońcem, co jest szczególnie ważne dla turystów seniorów.

Kerkyra (bo tak nazywana jest także wyspa Korfu) kojarzy się odwiedzającym z gajami oliwnymi, strzelistymi cyprysami i błękitem tutejszej wody. Nie zapominając o gościnności jej mieszkańców, no i wspaniałą grecką kuchnią.

Kilka informacji administracyjnych o wyspie Korfu

Korfu to nie tylko najbardziej zielona wyspa Grecji, ale także najbardziej wysunięta na północ. Należy do archipelagu Wysp Jońskich i położona jest po części u wybrzeży Albanii. Powierzchnia Korfu to niecałe 600 kilometrów kwadratowych i to plasuje ją na siódmym miejscu, jeśli chodzi o wielkość wśród wszystkich greckich wysp. Zamieszkuje ją ponad 110 tysięcy mieszkańców, z czego jedna trzecia samą tylko stolicę.

I teraz ciekawostka:

Wyspa Korfu w zeszłym roku należała do ścisłej czołówki jeśli chodzi o wybór miejsca na wakacje przez naszych Rodaków.

Pogoda na Korfu

Niewątpliwy wpływ ma na to znakomita pogoda panująca na Korfu. Ilość godzin słonecznych w ciągu dnia w okresie największego oblężenia przez turystów, wynosi aż 10 godzin.

Średnia temperatura w letnich miesiącach sięga tu 32 stopni Celsjusza. Gołym okiem widać, że na Korfu występują deszcze, bo wszędzie jest naprawdę zielono. To fakt wyspa ma większe opady, niż reszta Grecji, jednakże ich szczyt przypada dopiero na grudzień. Z drugiej strony patrząc jest tu jednak mniejsze ryzyko wystąpienia pożarów, które trapią inne części Hellady. Nawet w sezonie może nas tu spotkać przelotny deszczyk, który bywa całkiem przyjemny.

Kiedy najlepiej jechać na Korfu na wakacje?

Najlepszym terminem na typowe zwiedzanie wyspy jest maj i czerwiec, kiedy jeszcze nie ma takich upałów i tłumów turystów. To idealna pogoda na spacery i odkrywanie wyspy, szczególnie polecana dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób starszych. Jednak na kąpiel w morzu (szczególnie w maju) może być jeszcze za chłodno, dlatego lepiej wybrać miejscowość po wschodniej stronie wyspy, gdzie woda ma wyższą temperaturę.

Miłośnicy plażowania i brązowej opalenizny powinny raczej wybrać typowo letnie miesiące (lipiec-sierpień) gdzie temperatury w cieniu sięgają grubo ponad 30 stopni.

Z kolei wrzesień, a dokładnie jego druga połowa to na Korfu początek jesieni, kiedy to pojawiają się już konkretne opady. Jednego dnia może być bardzo słonecznie, drugiego może przez całą dobę lać. Warto o tym wiedzieć i zapakować do bagaży odpowiednie ubranie.

Natomiast październik to już prawdziwa ruletka jeśli chodzi o pogodę, może trafić się cały tydzień ze słońcem i bez opadów. Kiedy to nawet wykąpiemy się w morzu, ale może też padać przez cały pobyt. Decyzja należy do każdego z nas.

Pogoda pogodą ale jak dostać się na Korfu?

Loty na Korfu z Polski

Na Korfu w sezonie dolecimy z większości miast w Polsce. I to zarówno tanimi liniami lotniczymi, lotami czarterowymi, jak i normalnym lotem rejsowym.

Obecnie na Kerkyrę dolecimy z Warszawy, Poznania, Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Łodzi, Bydgoszczy czy nawet Lublina.

Ceny biletów lotniczych na Korfu rozpoczynają się od ponad 200 złotych i sięgają nawet 1500 złotych, w zależności od wybranej linii lotniczej i terminu.

Sam lot nie trwa długo – bo trochę ponad 2 godziny (w zależności od miasta wylotu), więc jest to idealny dystans dla tych którzy boja się latać, lub mają jakieś przeciwwskazania co do długich lotów, no i oczywiście dla rodzin z małymi dziećmi, które zbyt długo nie usiedzą w jednym miejscu.

Lotnisko na Korfu w sezonie jest naprawdę mocno oblegane, jedne samoloty startują, drugie już są następne w kolejce. Ma to też przełożenie na czas oczekiwania na bagaże, tuż po wylądowaniu. Może to trochę potrwać, jeśli na płycie lotniska stoi już kilka osiadłych samolotów.

Samo lądowanie robi wrażenie bo pas startowy jest w większości otoczony przez morze, ponieważ został wybudowany na grobli. Jest on też jednocześnie pasem startowym i tym do lądowania. Nie grzeszy on także długością, przez co samo lądowanie może być nieco bardziej gwałtowne niż zwykle, ale bez przesady.

Lotnisko na Korfu nie jest zbyt duże, obsługuje ono głównie loty czarterowe. Co ciekawe ma trochę inne rozwiązanie, jeśli chodzi o odprawę bagażową.

Otóż przy stanowisku do odprawy dostajemy wydrukowane banderole, które trzeba przykleić do walizek, jednak bagaże nie zostają tam od nas odebrane. Po odejściu od stanowiska, musimy wraz z walizkami udać się osobno do miejsca, gdzie odbiorą od nas walizki i umieszczą je na jeżdżącej taśmie. Co nie jest zbyt typowym obrazkiem, na międzynarodowych lotniskach.

Noclegi na Korfu

Korfu to bastion turystyczny, dlatego miejsc noclegowych nie brakuje. Do wyboru mamy szeroki przekrój przez:

 1. hotele o różnej standaryzacji,
 2. apartamenty,
 3. pensjonaty,
 4. domy wakacyjne,
 5. a także kwatery prywatne.

Na wyspie Korfu mamy takie kempingi oraz pola namiotowe, gdzie można się rozbić, nie płacąc zbyt wiele. Miejsca noclegowe są właściwie rozsiane po całej wyspie. Najczęściej wybieraną częścią wyspy przez naszych Rodaków jest północ, niestety oprócz piaszczystych plaż (północny-zachód), nie ma tam takiej prawdziwej Grecji, jest więcej kiczu i innej infrastruktury robionej pod turystów. Trzeba także brać pod uwagę, fakt że drogi tu bywają bardzo kręte i wąskie.

Środek wyspy to całkiem nie najgorszy wybór.

Jest stosunkowo blisko do stolicy i zarazem lotniska, to także świetne miejsce do zwiedzania całej wyspy. Infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta, a po wschodniej stronie oprócz żwirowych plaż, mamy nieco cieplejszą wodę w morzu.

Po stronie zachodniej z kolei mięciutki piasek na plaży i niesamowite widoki.

Z kolei południe może poszczycić się nie tylko ciepłą i wyjątkowo spokojną wodą w morzu (południowy wschód) ale także dobrą bazą noclegową.

Nieco gorzej jest na południowym zachodzie, gdzie jest już dalej chociażby do stolicy i innych atrakcji. Za to tamtejsze piaszczyste plażę mogą wiele wynagrodzić.

Ze wszystkich miast i miasteczek Korfu najbardziej imprezowym miejscem jest niewątpliwie słynne Kavos. To imprezownia głównie dla brytyjskiej młodzieży i tyle powinno wystarczyć… Nie polecamy dla rodzin z dziećmi, osób starszych i tych ceniących spokój. Alkohol leje się tam litrami, a młodzi ludzie nie zawsze chodzą po ulicach kompletnie odziani…

No ok, ale co jeszcze poza pijanymi brytyjczykami warto zobaczyć i zwiedzić na Korfu?

Co warto zobaczyć na Korfu?

Na wyspie Korfu mieszają się wpływy kolejnych okupantów, co jest widoczne przede wszystkim w architekturze, ale także na przykład w tutejszej kuchni. Wyspa kolejno przechodziła z rąk do rąk, od Rzymian, Cesarstwa Bizantyjskiego, przez Wenecjan, Francuzów i Brytyjczyków.

Każdy z nich odbił swoje piętno na tej wyspie.

Szczególnie jest to uwidocznione w stolicy wyspy – mieście Korfu.

Spacerując tutejszymi uliczkami ma się wrażenie, że jest się w Wenecji, Dubrowniku albo Kotorze. Zabudowa i uliczki są na tyle wyjątkowe, że zostały wpisane na światową listę zabytków UNESCO.

Atrakcje turystyczne w mieście Korfu na wyspie… Korfu 😀

Warto tu zobaczyć Starą Fortecę, kościół św. Spirydona (patrona wyspy), ulicę Liston i pałac św. Michała i św. Jerzego, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Azjatyckiej (chyba jedyne takie w Grecji).

Warte uwagi jest również Muzeum Sztuki Bizantyjskiej oraz Wenecka Studnia.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest wioska rybacka Paleokastritsa. Znana z poszarpanej linii brzegowej i swoich sześciu zatok.

To stąd właśnie można się udać w mini rejs wzdłuż wybrzeża i dotrzeć do jednej ze słynnych grot: Nausika, Agios Nikolaos i Błękitnego Oka a także na jedną z najładniejszych plaż – odciętych od lądu wysokimi klifami – Chomi.

Będąc w Paleokastritsy warto także zajrzeć do monastyru Theotoku, który jest położony na jednym ze wzniesień.

Idąc dalej.

Ruiny zamku Angelokastro

Punktem obowiązkowym jest wizyta w ruinach zamku Angelokastro, który jest największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w całej Grecji. Droga na sam szczyt zajmuje około 10 minut, ale warta jest wysiłku, gdyż na górze rozpościera się niesamowity widok na linię brzegową wyspy.

Pozostając w temacie genialnych punktów widokowych warto udać się do Bella Vista (piękny widok), który jest nazywany najpiękniejszym balkonem wychodzącym na Morze Jońskie.

Inną wizytówką, mocno kojarzoną z Korfu jest Kanoni. Znajduje się tu punkt widokowy z którego widać słynny monastyr Vlacherna oraz Mysią Wyspę.

To miejsce zazwyczaj jest umieszczane na fotografii w praktycznie każdym przewodniku po Korfu. To tu także można obserwować lądujące samoloty, wiozące turystów na wakacje.

Trzecim punktem, które warto zobaczyć jest Cape Drastis, położony w niewielkiej wiosce Perulades. Stąd rozpościera się widok na wyjątkowo ciekawą linię brzegową, Morze Jońskie a także Albanię.

Jedną z większych atrakcji Korfu jest pałac cesarzowej Sisi – Achillion.

Oprócz tego, że była to niewątpliwie rezydencja arystokratów, to jeszcze później obiekt posłużył jako tło do filmu o Jamesie Bondzie. Ten niewielki, otoczony ogrodem pałac, ma całkiem nieźle zachowane pamiątki po słynnej cesarzowej. Szczególnie patrząc przez pryzmat tego, że kiedyś sprzedany, służył jako kasyno.

Najciekawszym obiektem oprócz portretów Sisi i jej mebli, jest niewątpliwie papierośnica. A tak właściwie jej kształt i przede wszystkim wielkość. Tak, tak Elżbieta Bawarska była nałogową palaczką i to wielką.

W ogrodzie za to można podziwiać rzeźby ściśle związane z mitologią, gdzie na pierwszy plan wysuwa się posąg Achillesa Triumfującego oraz Achillesa Konającego. Sam ogród jest utrzymany w stylu francuskim.

Dla par i nowożeńców, chociaż nie tylko, atrakcją będzie także Kanał Miłości w Sidari (Canal d’Amour). To wąski, wcinający się w poziomo pofałdowane skały piaskowca kanał, wyrzeźbiony przez siłę fal morskich. Jak mówi miejscowa legenda, jego przepłynięcie gwarantuje długi i szczęśliwy związek. Jednak nikomu tego nie polecamy, bo jest to bardzo niebezpieczne!

Korfu ma wiele atrakcji, ciekawych miejsc i zabytków, które warto a nawet trzeba zobaczyć i zwiedzić. Jednak ma też kilka innych rzeczy… tak zwanych pamiętek ; ) które warto kupić.

Pamiątki czyli co warto kupić i przywieźć z Korfu?

Na wyspie podobno jest posadzonych 4 miliony drzew oliwnych. Stąd wniosek sam się nasuwa, że przede wszystkim warto kupić prawdziwą, oryginalną i naturalną tłoczoną na miejscu oliwę z oliwek.

Rzeczywiście jest to jedna ze smaczniejszych europejskich oliw.

Do tego dochodzą także inne wyroby związane z przemysłem oliwnym, czyli kosmetyki na bazie tego tłuszczu, czy na przykład niezwykle wytrzymałe naczynia i inne wyroby z drewna oliwnego.

Po drugie kumkwat, czyli owoc który w Europie rośnie tylko na Korfu. Drzewo kumkwatowe zostało sprowadzone tu z Azji. Owoce swoim wyglądem przypominają małe, jajowate pomarańcza/mandarynki. Nie da się ich jeść na surowo, bo są bardzo gorzkie, dlatego wyspiarze zajmują się ich przetwórstwem.

Likiery, nalewki, marmolady, dżemy, lody, galaretki i cukierki, wszystko co da się zrobić na słodko. Trzeba tylko pamiętać, o tym że ta specyficzna goryczka zawsze będzie przebijać się, przez słodycz.

Oprócz tego warto zainteresować się lokalnymi wyrobami winiarskimi na Korfu, no i oczywiście miejscowym piwem – Corfu Beer.

Korfu to również dobre miejsce, by zakupić skórzane sandały. Ważne by były one wyrabiane na miejscu, w Grecji.

Ostatnio coraz modniejsze robią się także wyroby kosmetyczne z dodatkiem mleka oślego.

Jakie pamiątki jeszcze warto kupić na Korfu?

Warto zakupić mieszanki przypraw, jeśli zamierzamy odtworzyć w domu miejscowe dania, a także miód tymiankowy, greckie sery czy oliwki w zalewie. Naturopatów i innych ziołofreaków powinna zainteresować herbatka górska, czyli po polsku gojnik. Jest to roślina, która ma wiele cennych właściwości. Stosuje się ją w przeziębieniach, grypie, przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

I teraz najważniejsza sprawa…

Ceny na Korfu

W Grecji, jak wszyscy wiedzą obowiązującą walutą jest euro. Z tego też powodu jest drożej niż, u nas. Jednak i tak stosunkowo jest tu tanio, w porównaniu do innych śródziemnomorskich państw do których udajemy się na wakacje.

Wszystko też zależy od miejsca w którym kupujemy.

W mniejszych, lokalnych sklepikach ceny mogą być nieco wyższe, niż w sieciowych marketach. Tak samo tyczy się to jedzenia w różnych lokalach, barach czy restauracjach, najdrożej będzie w stolicy oraz wszędzie tam, gdzie są tłumy turystów.

To oczywiste.

Taniej zjemy w mniejszych miejscowościach, tam gdzie przesiadują tak zwani lokalsi czyli ludność lokalna.

Przyjrzyjmy się teraz temu jak kształtują się ceny na Korfu w poszczególnych segmentach rynku:

Przykładowe ceny jedzenia w sklepach i kosmetyków na wyspie Korfu:

 1. bochenek chleba 0,80 euro
 2. kostka masła 2,50 euro
 3. mleko 1,50 euro za litr
 4. małe opakowanie jajek (6 szt) 2,50 euro
 5. paczka sera żółtego (10 dag) 2 euro
 6. mały jogurt naturalny 1 euro
 7. szynka (10 dag) 2,50 euro
 8. pomidory ok. 0,70 euro za kilogram
 9. pomarańcze ok. 1 euro za kilogram
 10. woda 1,5 litra 0,70-0,80 euro
 11. lokalne piwo w butelce 2 euro za pół litra
 12. tubka pasty do zębów 2 euro
 13. butelka szamponu do włosów 2 euro

Ceny pamiątek jakie możemy kupić na Korfu:

 1. mały słoik miodu tymiankowego 5 euro
 2. oliwa z oliwek z Korfu 1 litr 8-10 euro
 3. magnes na lodówkę 1-2 euro
 4. pocztówka średnio 0,50 euro
 5. mydło oliwkowe 1 euro
 6. pamiątkowy kubek 5 euro
 7. ręcznik plażowy 10 euro
 8. mała buteleczka likieru z kumkwatu 2 euro
 9. paczka oliwek z przyprawami 1-2 euro
 10. przyprawy ok. 1 euro
 11. skórzane sandały od ok. 20 euro w wzwyż

Ceny jedzenia, picia i obiadów w restauracjach na wyspie Korfu:

 1. gyros w bułce 3 euro
 2. gyros danie na talerzu 8 euro
 3. ryba plus frytki ok. 7-9 euro
 4. przystawki 4-5 euro (np. porcja smażonego lub grillowanego sera)
 5. sałatka po grecku 4-5 euro
 6. zestaw dnia w tawernie 10-15 euro
 7. piwo 4-5 euro
 8. kieliszek wina 5 euro
 9. kawa ok. 3 euro
 10. sok świeżo wyciskany 4 euro

Ceny noclegów na Korfu w bardzo dużym stopniu zależą od tego, jaki lokal wybierzemy. Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym może kosztować ponad 300 złotych za dobę, a już czterogwiazdkowy prawie 700 złotych za dobę.

Zależy to też od lokalizacji, bliskości do morza i innych atrakcji.

Oczywiście poza sezonem jest dużo taniej i tak apartament w lecie można wynająć np. za 750 złotych za dobę, a ten sam np. w październiku będzie kosztował nas tylko niecałe 500 złotych. Najtaniej wyjdzie nocleg pod namiotem, gdzie za dzień zapłacimy jedynie 20 złotych (4-5euro).

Jeśli chcesz zgłębić ten temat mocniej to zapraszamy do naszego poradnika o cenach na wyspie Korfu gdzie opisaliśmy temat znacznie bardziej szczegółowo.

Z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie dotyczące wakacji na Korfu. Piszcie co Was tam spotkało, co zaciekawiło, co podobało, jak wyglądają aktualne ceny i gdzie i w jaki sposób szukaliście sobie noclegu.

Pomóżmy sobie abyśmy wszyscy mogli spędzić udane wczasy i urlop na Korfu!

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *