Wyspa Lefkada

Wyspa Lefkada

Wyspa Leukada, zwana także Leukas, Lefkadą, czy Lefkas to najmniej znana wyspa spośród Wysp Jońskich. Co z jednej strony jest jej ogromnym plusem, gdyż na wyspę nie dotarła jeszcze masowa turystyka. Z drugiej jednak strony goście przyzwyczajeni do luksusowych resortów, pełnych atrakcji, nie mają tu czego szukać.

Zacznijmy więc zwiedzanie Lefkady:

Ciekawostki o Lefkadzie

Wyspa Lefkada położona jest na Morzu Jońskim, nieopodal takich turystycznych bastionów jakimi są wyspa Korfu czy Zakintos.

Jej nazwa pochodzi od słowa biały, co ma związek akurat w jej przypadku z przylądkiem Lefkatas, gdzie dominują wysokie, urwiste, białe skały.

Sama wyspa nie jest duża, jej długość to ledwie 35 kilometrów, a szerokość ok. 15 kilometrów. Jednak nie tak łatwo przejechać ją w jeden dzień autem, bo jest bardzo górzysta, a drogi są kręte i wąskie.

Najciekawszym faktem jest to, że Lefkada w przeszłości wcale nie była wyspą!

To Koryntianie wykopali kanał, który dzieli obecnie ląd od wyspiarskiej ziemi. Oba tereny łączy trzydziestometrowy, obrotowy most, dlatego sami Grecy nie uważają Leukady za wyspę ; )

Wakacje na wyspie Lefkada

Lefkada to idealny kierunek wakacyjny dla ludzi, którzy chcą poznać prawdziwą Grecję, jeszcze nie nadgryzioną zębem komercjalizacji. Gdzieś gdzie jeszcze nie stoi hotel, na hotelu i gdzie można podpatrzeć zwyczaje życie prostych mieszkańców.

Łatwo tu wciąż znaleźć takie miejsca, szczególnie w głębi wyspy.

Coś czym Lefkada przyciąga turystów jest z pewnością urzekająca przyroda – bujna zieleń lasów piniowych i cyprysów oraz różnorodne plaże i błękit toni Morza Jońskiego.

To także jedno z ulubionych miejsc dla windsurferów, ze względu na dobre warunki do uprawiania tego sportu. Na wczasach na Leukadzie odnajdą się także osoby spragnione spokoju, dziewiczej przyrody i powolnego życia. To dobre miejsce dla ludzi lubiących zwiedzać zakątki naszego globu na własną rękę. Odnajdą się tu także amatorzy kąpieli i opalania się, bo plaży tu zdecydowanie nie brakuje.

Atrakcje turystyczne Lefkady czyli co warto zobaczyć i zwiedzić

Leukada to jedna z niewielu wysp w Grecji, która nigdy nie była pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Za to duży ślad odcisnęli na niej Rzymianie, a potem Cesarstwo Bizantyńskie. Co widać w stolicy wyspy, o jakże oryginalnej nazwie- Lefkada.

Warto tu przejść się po głównym deptaku – Ioannou Mela, wśród kolorowych budynków.

Jeśli chodzi o budowle sakralne, godnym uwagi jest kościół Pantokratora z XVII wieku oraz oddalony od stolicy najstarszy bizantyjski kościół Panagia Hodegetria z XV wieku, z freskami do podziwiania.

W Lefkadzie nie brakuje także ciekawych muzeów czego przykładem jest muzeum archeologiczne z pamiątkami po zamierzchłych czasach (narzędzia, ceramika, biżuteria z brązu), czy muzeum folklorystyczne z ponad 1500 eksponatami z życia tutejszych mieszkańców sięgajacych XV wieku.

Zamek Agia Mavra

Na końcu grobli w stolicy są też ruiny zamku Agia Mavra. Forteca ta została zbudowana w XIII wieku, aby uchronić miasto przed atakami licznych agresorów. W jej obrębie znajdowały się oprócz pomieszczeń dla wojska i składów amunicji, także domy mieszkalne, szpital oraz kościół od którego nazwę wzięła cała forteca.

Monstyr Panagia Faneromeni

Można się też udać do położonego na wzgórzu nad stolicą monastyru Panagia Faneromeni. To tu kiedyś stała świątynia poświęcona bogini Artemidzie i to stąd rozciąga się panorama na całą Lefkadę. Oprócz kolekcji ikon, można tu zwiedzać kaplicę i dziedziniec oraz mini zoo.

Wodospady Nidri Waterfalls

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia są wodospady Nidri Waterfalls, do których trzeba dojść wąwozem (z miejscowości Nidiri ok. godziny).

Co ciekawe można się kąpać pod wodospadem, co przy wysokich temperaturach powietrza, latem w Grecji, bywa zbawienne.

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić będąc na wyspie Lefkada?

Na mapie każdego turysty odwiedzającego Leukadę powinien znaleźć się także Przylądek Lefkatas (Cape Ducato). Jest to najbardziej wysunięty na południe punkt całej wyspy. To cypel z wysokim, stumetrowym klifem, z którego według legend miała się rzucić poetka – Safona. W tym miejscu została wybudowana także latarnia morska, gdzie za czasów starożytnych stała świątynia Apollina.

To także świetne miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Jeśli chodzi o urokliwe małe miejscowości, w których zjecie najświeższą rybę w swoim życiu to warto wybrać się do Agios Nikitas. To miasteczko z niespotykaną architekturą i maleńkimi uliczkami, pełnymi tawern oraz kawiarni.

Drugim takim miejscem, gdzie czuć mocno grecki klimat jest miejscowość Karia. Oprócz sklepików z lokalnymi wyrobami, wąskich uliczek jest tu małe muzeum folklorystyczne poświęcone Marii Koutsohero. Jest ona uważana za prekursorkę hafciarstwa – chodzi o haft karsaniko, z którego wyrobów słynie obecnie ta miejscowość.

Plaże na Lefkadzie

Największym magnesem przyciągającym na Lefkadę są jednak tutejsze plaże (zobacz nasz ranking najpiękniejszych plaż na Lefkadzie, który przygotowaliśmy).

Najsłynniejsza z nich to plaża Porto Katsiki. Zajmuje ona czołowe miejsca w rankingu na najładniejsze plaże Grecji. Nie ma co się dziwić, otoczona wysokimi, białymi klifami, była kiedyś dostępna jedynie dla kóz (stąd nazwa całej zatoki). Dziś dostaniemy się na nią pokonując sporą ilość schodów (ponad 100). Działa tu prężnie infrastruktura plażowa (leżaki, parasole), nawet z barów (u góry) można coś zamówić i zostanie to dostarczone przez kelnera.

Z kolei na plażę Agios Ioannis warto się wybrać nie tylko ze względu na to, że jest szeroka, piaszczysta i wcale nie tak zatłoczona, ale też dla kamiennych wiatraków. Znajduje się ona niedaleko stolicy wyspy i jest często oblegana przez kitesurferów, ze względu na odpowiednie warunki pogodowe.

Interesujące są tu pozostałości po starych wiatrakach, w części z nich urządzono lokale gastronomiczne.

Miłośnicy sportów wodnych z pewnością wybiorą plażę w Vassiliki. Jest ona również szeroka, żwirkowa, a po południu zaczyna tu wiać na tyle silny wiatr, by bez przeszkód uprawiać windsurfing. Właśnie stąd można się udać w rejs na pobliskie wyspy – Kefalonię, Itakę czy Skorpios.

Plażą w pełni zagospodarowaną jest popularna Kathisma. Oprócz leżaków z parasolami, jest tu pełne zaplecze gastronomiczne i sportowe. Trzeba tylko pamiętać, że będzie ona odpowiednia dla amatorów takich komercyjnych plaż.

Wybierając się na wakacje na Lefkadę poza atrakcjami turystycznymi i przepięknymi plażami warto sprawdzić także pogodę jak będzie panowała na naszych wczasach.

Pogoda na Lefkadzie

Ciepło się robi na Lefkadzie już w maju, wówczas temperatury sięgają ponad 20 stopni Celsjusza.

To idealna pogoda na zwiedzanie wyspy.

Jeśli chcemy skorzystać z uroków kąpieli to raczej trzeba się tu udać w czerwcu, kiedy to morze nagrzewa się już do ponad 20 stopni. Pełnia sezonu przypada na wakacyjne miesiące – lipiec i sierpień, kiedy w ciągu doby jest aż 12 słonecznych godzin. Temperatury dochodzą do ponad 30 stopni i ryzyko wystąpienia deszczu jest bardzo małe. Znacznie przyjemniej jest we wrześniu, kiedy nie jest już tak upalnie, a morze jest jeszcze mocno nagrzane. Przełom sierpnia i września to idealny czas dla miłośników sportów wodnych, kiedy wiatr wyjątkowo sprzyja wind- i kitesurfingowcom. Woda w morzu jest oczywiście ciepła a temperatura powietrza na Lefkadzie w sezonie letnim jest aż nadto wysoka.

Wakacje na Lefkadzie prawie gotowe. Warto teraz przyjrzeć się aktualnie panujących cenom na tej wyspie.

Ceny na Lefkadzie

Ceny na Lefkadzie w porównaniu do naszych w Polsce są wyższe. Koszty posiłków nie różnią się w poszczególnych knajpach. Różnice cenowe są natomiast zauważalne w sklepach spożywczych, warto więc nieco się oddalić od atrakcji turystycznych lub samego centrum i robić zakupy, tam gdzie miejscowi.

Ceny produktów spożywczych, picia, alkoholu i papierosów na Lefkadzie:

  1. chleb 0,75 euro
  2. mleko 0,8-0,9 euro za litr
  3. masło 2-2,4 euro za kostkę 250gr
  4. kawa 0,2dag 4-8 euro
  5. herbata 1,4 euro za 20 sztuk
  6. pomidory 1-1,2 euro za kilogram
  7. ziemniaki 0,4 ruro za kilogram
  8. jabłka 1 euro za kilogram
  9. oliwki 2-4 euro za 250gr
  10. woda 0,5-1,5 za 1,5 litra
  11. sok od 1 euro za litr
  12. puszka coli 0,50 euro
  13. greckie piwo 1-1,2 euro za 0,5l
  14. wino od 3 euro za butelkę
  15. ouzo 5-6 euro za 0,5l
  16. papierosy 3,7-4,5 euro paczka

Ceny w restauracjach na Lefkadzie:

  1. sałatka grecka 3-6 euro
  2. musaka 6-9 euro
  3. ciasto filo z fetą 3 euro
  4. tzatzyki 3,50 euro
  5. pasta 4-6 euro
  6. pita z nadzieniem 2-3 euro
  7. szaszłyki souvlaki 8-9 euro
  8. grillowany stek wieprzowy 8,5 euro
  9. grillowana ośmiornica 15 euro
  10. szejk 3 euro
  11. jogurt z miodem 3,5-5 euro
  12. sok 2-3 euro
  13. kawa na zimno 3 euro
  14. cappuccino 3 euro
  15. woda 0,50 za 500ml
  16. piwo 4-5 euro za 0,5l
  17. kieliszek wina 2-3 euro

Ceny wycieczek fakultatywnych zakupionych u rezydenta:

  1. całodniowa wycieczka po wyspie 36 euro
  2. rejs po trzech sąsiednich wyspach 35 euro
  3. rejs na Kefalonię i Itakę 25 euro
  4. spacer po stolicy 15 euro
  5. grecki wieczór 38 euro

Teraz kilka słów o noclegach czyli odpowiednim doborze apartamentów, hoteli czy kwater na Lefkadzie.

Noclegi na Lefkadzie

Na Lefkadzie na pewno nie ma pięciogwiazdkowych resortów. Ten rodzaj turystyki na szczęście jeszcze nie dotarł na Lefkadę. Dominują tu raczej niewielkie pensjonaty, apartamenty i małe hotele (2-3- gwiazdkowe). Ceny za nocleg w hostelu wynoszą średnio 40 euro, a noc w dwugwiazdkowym hotelu kosztuje około 60 euro. Wyposażenie tych obiektów jest tu bardziej podstawowe, więc nie ma co liczyć na większe luksusy. Można też wynająć całe domy wakacyjne, apartamenty i wille, w pełni wyposażone i nierzadko z basenem na zewnątrz. Na Lefkadzie są też pola kempingowe, gdzie miłośnicy karawaningu oraz noclegów spędzonych pod namiotem mogą znaleźć nocleg.

Co warto kupić i przywieźć będąc na Lefkadzie?

Pamiątki z Lefkady

Jeżdżąc po Lefkadzie na pewno natkniecie się na tutejsze miody, szczególnie godne uwagi są te z tymianku oraz kwiatów pomarańczy. W sklepikach i na straganach można dostać także naczynia i inne kuchenne pomoce, wykonane z drzewa oliwnego. Warta uwagi jest też tłoczona na miejscu oliwa z oliwek oraz greckie kosmetyki oparte na tym płynnym złocie. W miejscowości Karia można zaopatrzyć się w miejscowo haftowane wyroby (unikalny haft karsaniko).

Jak dostać się na Lefkadę?

Loty i lotnisko na Lefkadzie

Na samej Lefkadzie nie ma lotniska. Korzystając z lotów czarterowych dolecimy na lotnisko Aktion w Prewezie (PVK), które jest usytuowane na lądzie. Stamtąd na wyspę można dojechać wynajętym autem, autobusem lub taksówką. Transfer nie trwa dłużej niż godzinę, w zależności od miejsca docelowego.

Lot z Polski, w zależności od wybranego miasta trwa 2-2,5 godziny.

Bilety na loty czarterowe sprzedają biura podróży, można też wykupić lot w tanich liniach lotniczych do Aten i stamtąd greckimi liniami lotniczymi lecieć do Prewez (około godziny). Podobnie można wykupić lot na Korfu i stamtąd greckimi liniami lotniczymi mieć lot na lotnisko Aktion (około pół godziny).

Na sam koniec mapa turystyczna Lefkady, która jako przewodnik pomoże Ci zlokalizować odpowiednie miejsce, plaże, miasta, atrakcje na wyspie.

Mapa wyspy Lefkada

Życzymy Wam udanych wakacji na Lefkadzie. Pamiętajcie o tym aby dać nam znać w komentarzach o tym jakie są Wasze opinie o Lefkadzie.

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *