Zakynthos / Co warto zobaczyć i zwiedzić? Zatoka wraku i inne atrakcje turystyczne / Mapa atrakcji!

Zakynthos Co warto zobaczyć i zwiedzić Zatoka wraku i inne atrakcje turystyczne Mapa atrakcji!

Zakynthos to wyspa znana głównie dzięki Zatoce Wraku. Jednak ma ona o wiele więcej do zaoferowania turystom, niż tylko ta niezwykle malownicza atrakcja.

Zakynthos to przede wszystkim wyspa z ujmującą przyrodą i niezapomnianymi widokami. Nie brakuje tu plaż, wysokich klifów i pięknych zatoczek, czyli typowych magnesów przyciągających turystów z całego świata.

Z tego też powodu baza noclegowo-gastronomiczna na Zakynthos jest niezwykle rozwinięta, ale z drugiej strony nadal można tu spotkać spokojne typowe greckie miejscowości, które nie zatraciły swojego pierwotnego charakteru. Wyspa od lat jest w czołówce, jeśli chodzi o wyjazdy wakacyjne do Grecji, sprawdźmy co zatem tak naprawdę przyciąga tu co roku rzesze odwiedzających.

Atrakcje turystyczne na Zakynthos

Rozpocznij zwiedzanie wraz z naszym przewodnikiem turystycznym, który podpowie Ci co warto zobaczyć na Zakynthos!

Zatoka Wraku (Navagio Beach)

Najsławniejszą atrakcją na Zakynthos jest oczywiście wspomniana już Zatoka Wraku (Navagio Beach). Osłonięta od reszty wyspy 300 metrowymi klifami, jest znakiem rozpoznawczym Zakynthos.

Plaża ta jest dostępna jedynie od strony morza, dlatego czasem warunki atmosferyczne mogą uniemożliwić dotarcie do niej. Na miejscu czeka nie tylko żwirkowa, jasna plaża, ale przede wszystkim wrak statku, który jak głosi legenda był jednostką przemytniczą i uciekając przed strażą przybrzeżną rozbił się o tutejsze klify.

Inne głosy zaprzeczają tym doniesieniom, a statek miał przewozić swego czasu niewielkie towary i w niewyjaśnionych okolicznościach zatonąć.

Następnie Grecy go wyłowili i umieścili wrak na pobliskiej plaży. Nie zmienia to jednak faktu, że okoliczności przyrody mu sprzyjają i co roku rzesze turystów przybywają tu zobaczyć Zatokę Wraku na własne oczy.

Błękitne Groty (Blue caves)

Kolejnym miejscem, które warto i trzeba zobaczyć na Zakynthos to Błękitne Groty (Blue caves), wydrążone w jasnych skałach wapiennych, swoją unikalną błękitną barwę zawdzięczają odbitemu światłu od tafli morza.

Można do nich wpłynąć wynajętą łódką lub motorówką, bądź zorganizowanym wodnym transportem w postaci stateczku wycieczkowego. Woda w tym miejscu, mało że jest w niezwykle niebieskim odcieniu, to jeszcze jej przejrzystość miejscami sięga 8-9 metrów.

Wyspa Cameo (Cameo Island)

Trzecią taką atrakcją którą trzeba zaliczyć na mapie Zakynthos jest wyspa Cameo (Cameo Island). Prowadzi na nią nieduży aczkolwiek znany i często uwieczniany na fotografiach drewniany mostek w miejscowości Agios Sostis.

Samo miejsce jest bardzo często wykorzystywane na sesje nowożeńców, ze względu na jego niepowtarzalny urok. Wstęp na wyspę Cameo jest płatny, na miejscu znajdują się bary, dyskoteka oraz plaża. Można tu także zorganizować wesele.

O atrakcjach turystycznych na Zakynthos świadczą nie tylko ciekawe miejsca ale także piękna przyroda i zwierzęta.

Żółwie Caretta caretta

Dużą atrakcją na Zakynthos są także żółwie Caretta caretta, które swoje lęgowiska mają właśnie na tej wyspie. Z tego powodu plaże w Kalamaki i Laganas oraz plaża Gerakas i Dafni w okresie lęgowym są częściowo zamykane i chronione przez wolnotariuszy. A same żółwie Caretta-caretta można podziwiać w morzu, na przykład wybierając się w rejs stateczkiem turystycznym. Warto też dodać, że na terenie od Półwyspu Marathonisi do plaży Gerakas, utworzono teren chroniony Morskiego Parku Narodowego. Ma on na celu chronić nie tylko gatunek żółwi Caretta-caretta, ale także inne zwierzęta (foki, łabędzie, żaby, ptaki).

Co warto zobaczyć na Zakynthos?

Zakynthos to przede wszystkim plaże, czym kusi zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby lubiące spędzać czas nad wodą. Co ciekawe można zauważyć dość wyraźny podział jeśli chodzi o wyspę. Wschód przyciąga więcej turystów, a to za sprawą piaszczystych plaż i większego zagęszczenia infrastruktury turystycznej. Na zachodzie zaś występują malownicze klify, a plaże są bardziej żwirowe, przez co odwiedzających jest nieco mniej.

Popularne plaże na Zakynthos:

Plaża Tsilivi – piaszczysta szeroka plaża, oznaczona Błękitną Flagą za czystość. Popularna wśród rodzin z dziećmi, ze względu na łagodne wejście do morza. W okolicy jest mnóstwo tawern z jedzeniem.

Plaża Xigia – to nieduża plaża żwirowa, wyróżniająca się niezbyt przyjemnym zapachem. Powodem tego są źródła siarki, które mają tu swoje ujście. Za to kąpiel w tym miejscu ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę (pomaga w schorzeniach stawów oraz np. na porost włosów).

Plaża Banana Beach – to popularna plaża, gdzie można spróbować swoich sił w wind- i kitesurfingu, dla mniej odważnych może to być nawet jedynie jazda na bananie.

Plaża Porto Zoro – piaszczysta plaża położona na Półwyspie Vassillikos, nieźle zaopatrzona w plażową infrastrukturę. To doskonałe miejsce na snurkowanie i podziwianie podwodnego życia.

Plaża Porto Limnionas – to niewielka zatoczka, utworzona przez morze wdzierające się pomiędzy skały. Nie jest to dobre miejsce na plażowanie, za to można tu skakać wprost do morza z urwistego brzegu.

Plaża Porto Vromi – to z kolei dwie zatoczki, które dzieli jedno wzniesienie. Na obu są niewielkie porty, z którego odpływają statki dobijające do Zatoki Wraku i gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny.

Co jeszcze warto zwiedzić i zobaczyć spędzając wakacje na Zakynthos?

Na Zakynthos warto także zobaczyć Półwysep Keri, który jest najbardziej wysunięty punktem wyspy na południe. Warto tu zwiedzić tradycyjną wioskę z wąskimi uliczkami oraz punkt widokowy umiejscowiony na latarni morskiej z panoramą na klifowe wybrzeże i na dwie charakterystyczne skały Megali i Mikri Mizithra. Można także udać się na zwiedzanie Grot Keri, wydrążonych w skałach, na przykład stateczkiem wycieczkowym. Jaskinie te są mniejsze od Błękitnych Grot, ale nie mniej urokliwe.

Wyspa Marathonisi

Miejscem wartym zobaczenia jest także bezludna wyspa Marathonisi, na którą dopłyniemy statkiem lub wypożyczoną łodzią. Można tu plażować i rozkoszować się niesamowitymi widokami. To także kolejne miejsce, gdzie żółwie Caretta-caretta składają swoje jaja.

Zwiedzanie Zakynthos

Wyspa Zakynthos mimo swojej bujnej historii, nie oferuje turystom zbyt wielu zabytków. Spowodowane to jest tym, że w roku 1953 potężne trzęsienie ziemi zniszczyło większość tutejszej, wielokulturowej architektury.

Na zwiedzanie najlepiej udać się do stolicy wyspy, czyli Zakynthos miasta-portu. Można tu podziwiać ocalały z trzęsienia ziemi kościół św. Dionizosa z kolorowymi freskami i złoconym ikonostasem. Warto zajrzeć do Muzeum Bizantyjskiego z kolekcją dzieł sztuki sakralnej i jońskiej oraz lokalnego malarstwa. Przejść się po placu Solomosa i placu św. Marka, a tam zajrzeć do Muzeum Solomosa, poświęconemu poetom (Solomosowi i Kalvosowi) z ekspozycją znalezisk archeologicznych i etnograficznych.

Niedaleko ponad miastem na wzgórzu, znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy Bohali, skąd rozpościera się piękna panorama na miasto i okolicę.

Z koli nieopodal miejscowości Macherado mieści się Klasztor Panagia Eleftherotria, damskiego zakonu. Budowla ta bardziej przypomina zamek, niż kościół, w którym skrywają się kawałki Krzyża Świętego oraz kamienie z Ziemi Świętej.

Z kolei najstarszym kościołem na Zakynthos jest monastyr Anafonitria pod wezwaniem Matki Boskiej. To właśnie tu mieszkał opat Dionizos, który jest patronem całej wyspy. O wyjątkowości tej budowli ma świadczyć też fakt, iż monastyr ten praktycznie w ogóle nie ucierpiał podczas wielkiego trzęsienia ziemi na wyspie.

Wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Wycieczki fakultatywne na Zakynthos to przede wszystkim atrakcje morskie, czyli mniejsze i większe rejsy do największych atrakcji wyspy. Zazwyczaj obejmują one kursy do Zatoki Wraku i Błękitnych Grot, a także wyprawy morskie w poszukiwaniu żółwi Caretta-caretta. Za całodniowe zwiedzanie (autokarem) punktów widokowych, plaży plus rejsu zapłacimy około 40 euro za osobę. Sam rejs do Zatoki Wraku to koszt około 20 euro. Wycieczki objazdowe po najważniejszych miejscach wyspy zaczynają się od 25 euro za osobę.

Można także skorzystać z rejsów na pobliską Kefalonię (35 euro) oraz do Olimpii, miejsca pierwszych igrzysk olimpijskich (45 euro). Dla dzieci świetną rozrywką może być tak zwany rejs piracki (koszt 30 euro dorosły i 12 euro dziecko) połączony z wyprawą do Zatoki Wraku, przystankiem na kąpiel oraz pirackimi opowieściami. Ze swojej strony zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony ministerstwa turystyki Grecji w celu wyłuskania kilku dodatkowych smaczków.

Opinie o atrakcjach na Zakynthos

Czekamy na Wasze relacje z wakacji na Zakynthos oraz Wasze recenzje i opinie dotyczące atrakcji i ciekawych miejsc jakie można znaleźć na wyspie Zakynthos. Wszystkie opinie są mile widziane!

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *