Czy w Grecji są rekiny? Wyjaśniamy

Czy w Grecji są rekiny? Wyjaśniamy

Jakie zwierzę przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz słowo „rekin”? Pewnie od razu masz przed oczami ogromną bestię z filmu „Szczęki”, która tylko czyha, żeby dorwać swoją ofiarę. Co tam jednak prawdziwe życie ma do zaoferowania, a zwłaszcza w takim miejscu jak Grecja? Słońce, białe domy, zatoczki z krystaliczną wodą i… rekiny? No właśnie, dziś ruszamy tropem podwodnych potworów z Grecji.

Grecja, znana bardziej z pocztówkowych plaż niż z morskich horrorów, jest uczęszczanym celem podróżników. Tubylcy chwalą się cudownymi wyspami jak Santorini czy Mykonos. Tam jedynymi „potworami”, które spotkasz są zbyt nachalne mewy albo kelnerzy proponujący ci kolejną butelkę wina. Ale wracając do meritum – co naprawdę czai się pod greckimi falami? Czy rekiny rzeczywiście grasują wokół?

Zanim zaczniemy pakować kąpielówki do walizki (lub nie), musimy wyklarować sobie obraz tych morskich gigantów. Rekiny występują właściwie we wszystkich oceanach świata. Są różne gatunki: od niewielkich rekinów rafowych po gigantyczne, ale zasadniczo cały ten morski motłoch woli cieplejsze wody. Bingo! Grecja przecież leży nad Morzem Śródziemnym – jednym z tych miejscówek, gdzie ciepło nawet zimą.

No dobra, ale idziemy dalej – czy faktycznie pływając koło greckiego wybrzeża mamy szansę być konfrontowani z rekinem? Z tego miejsca rozkręca się całkiem niezła zagadka detektywistyczna! Oczywiście morskie potwory to temat rzeka (dosłownie), który fascynuje i czasem nieco przeraża.

Jeśli chciałeś zostać teraz jakimś podejrzliwym turystą splatającym tajemnice i ploteczki – witaj w świecie badań naukowych i relacji nurków! Porozmawiamy o rodzajach rekinów obecnych u greckich wybrzeży. Zdradzimy trochę faktów historycznych o ich napotkaniach przez ludzi. No i oczywiście pragniemy stworzyć bardziej uzasadniony obraz dla każdego spragnionego słońca turysty: you can relax or should you be vigilant?

Przewertujemy wszystko – mogą być sprinty myśli o Magniszczach Błękitnych (bo chyba tak można nazwać Blue Sharks po naszemu?), a może po prostu przyciągnęliśmy rekiny głodomory słyszące o uroczystościach Wesel Syrenki lub dzikich plazmorgiach Posejdona… Odpowiedź może być równie ekscytująca jak kurort na Krecie! Jedno jest pewne – świadomość tego co czai się pod wodą jeszcze nigdy nikogo nie zraniła…(spoiler alert: ludzie więcej ranili niż byli ranieni).

Więc zamiast biegać za cynowym helem (lub delfinem jak kto woli) – zakasujemy rękawy i ruszamy tropem podwodnych myśliwców!

Sprawdź również: Wyspa Zakynthos

Czy istnieje szansa na spotkanie z rekinem w Grecji?

Czy istnieje szansa na spotkanie z rekinem w Grecji?
Czy istnieje szansa na spotkanie z rekinem w Grecji? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: Alessandro De Maddalena

Czy myśl o spotkaniu rekina podczas wakacji w Grecji spędza ci sen z powiek? No dobra, nie ma co owijać w bawełnę – samodzielne spotkanie z tymi oceanicznymi twardzielami w greckich wodach jest raczej jak wygrana na loterii. Rekiny rzeczywiście czasem kręcą się po Morzu Śródziemnym, ale to wyjątek, nie reguła.

Wokół greckiego wybrzeża pływają bardziej pospolite i przyjazne stworzenia morskie. Fakt, że wiele rekinów preferuje głębsze wody otwartego morza, gdzie mogą swobodnie polować i machać swoimi płetwami bez ryzyka natknięcia się na człowieka z maską do nurkowania. Owszem, zdarzają się obserwacje rekinów szarych czy kotników i pojedyncze przypadki białych rekinów w Morzu Śródziemnym, ale są one tak rzadkie, że równie dobrze moglibyśmy wygrać los na loterii.

Więc jeśli jesteś nad Morzem Egejskim albo Jońskim i masz na oku podwodny świat – śmiało! Tyłku nie szkoda. Należy bardziej bać się pijanego skutera wodnego albo meduzy aniżeli rekina. Więc spokojnie korzystaj z wakacji: ssaków wiele, a tego mitycznego mordercy – na szczęście! – raczej brak.

Czy rekiny podpływają blisko plaży?

Jeśli jesteś na wakacjach w Grecji i martwisz się, że spotkasz rekina tuż przy brzegu, możesz spać spokojnie. Rekiny rzadko podpływają blisko plaży. Owszem, są obecne w greckich wodach, ale raczej trzymają się z dala od zatłoczonych kąpielisk. Najczęściej spotkać je można na głębokich wodach, gdzie szukają pożywienia – nie ludzkiego mięsa, lecz ryb czy innych morskich stworzeń. Dlatego zagrożenie ze strony rekinów jest tu mniejsze, niż mogłoby się wydawać. Zapewne prędzej znajdziesz muszlę z niespodzianką niż natkniesz się na rekina podczas pływania przy plaży. Warto jednak być świadomym i zasięgnąć informacji w okolicy – mieszkańcy zazwyczaj dobrze wiedzą o lokalnej faunie morskiej.

Sprawdź również: Najpiękniejsze i najwyżej oceniane wyspy w Grecji / Gdzie najlepiej jechać? Opinie

Jakie gatunki rekinów pływają w greckich wodach?

Jakie gatunki rekinów pływają w greckich wodach?
Jakie gatunki rekinów pływają w greckich wodach? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: Martin Prochazkacz

Greckie wody skrywają sporo niespodzianek, w tym różne gatunki rekinów, które przemierzają okoliczne morza. Najczęściej można spotkać tam żarłacza śródziemnomorskiego, znanego jako rekin błękitny. Ten gość, choć trochę przeraża swoim wyglądem, to często unika ludzi, bo jesteśmy dla niego mało interesującym daniem.

Nie brakuje też rekina tępogłowego – co prawda rzadziej napotykanego, ale nadal obecnego w greckich akwenach. Oprócz nich warto wspomnieć o rekinie szarym rafowym oraz rekinie piaskowym. Oba preferują płytsze wody i mogą zaglądać w okolice plaż, lecz jak dotąd nie zarejestrowano, by stanowiły zagrożenie.

Dla fanów większych wyzwań – tak, są nawet białe rekiny! Choć filmowe grozy im towarzyszące trochę wyolbrzymiają rzeczywistość, blisko greckich wysp czasami można na nie natrafić. Są ciekawostką tej części świata morskiego.

Ale spokojnie – ataki rekinów są tam wyjątkowo rzadkie. Zdecydowanie bardziej można obawiać się poparzenia meduzą niż spotkania z głową pełną ostrych zębów! Teraz już wiesz trochę więcej o lokatorach greckich głębin.

Sprawdź również: Gdzie w Grecji spotkać żółwie Caretta Caretta?

Czy rekinów w Grecji trzeba się obawiać?

Czy rekinów w Grecji trzeba się obawiać?
Czy rekinów w Grecji trzeba się obawiać? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: Juice Flair

Wakacje w Grecji to słońce, ciepłe morze i pyszne jedzenie. Ale zanim zanurkujesz w te turkusowe wody, warto wiedzieć: czy rekinów tutaj trzeba się obawiać? Rzeczywistość wygląda całkiem niegroźnie. Rekiny występują głównie daleko od popularnych plaż i rzadko kiedy zbliżają się do ludzi. Większość spotkań z nimi kończy się na opowieściach typu „ktoś coś gdzieś widział”.

Jeszcze bardziej na luz wrzuca fakt, że gatunki rekinów występujące w basenie Morza Śródziemnego są zazwyczaj małe i nieszkodliwe dla człowieka. Może spotkasz rekina piaskowego albo dogfisza, które bardziej nadają się do roli statystów w akwarium niż straszydeł z horroru klasy B. Nawet jeśli rekiny są tu obecne, liczba ataków jest mniej więcej na poziomie trafienia szóstki w totka.

Więc zanim zacznie cię paraliżować strach przed rekinami, zluzuj trochę. Greckie wakacje są bezpieczne jak grecki jogurt – można je konsumować bez obaw!

Czy istnieją potwierdzone ataki rekinów w Grecji?

Ataki rekinów w Grecji to temat, który budzi sporo emocji, głównie przez hollywoodzkie filmy pokazujące te drapieżniki jako bezlitosne bestie. Jednak rzeczywistość jest mniej dramatyczna. Choć rekiny występują w Morzu Śródziemnym, ataki na ludzi są rzadkością.

Odnotowano kilka przypadków ataków rekinów w Grecji, ale statystyki są po stronie tych, którzy lubią kąpiele w ciepłym greckim morzu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doszło tam do zaledwie kilku incydentów z udziałem rekinów. Zazwyczaj były to rekiny dogryzające raczej jak uparte komary niż prawdziwi krwiopijcy.

Większość spotykanych gatunków rekinów w tych wodach to niewielkie i nieszkodliwe okazy, które wolą trzymać się z dala od kąpiących się turystów. To nie Australia, gdzie bliskie spotkania z tymi stworzeniami są bardziej powszechne. Mimo wszystko zdrowy rozsądek nakazuje poszanowanie środowiska wodnego i uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa. Dlatego bądź świadomy swojego otoczenia, ale nie popadaj w paranoję – szanse na spotkanie żarłacza białego są mniejsze niż na wygraną dużej sumy w Lotto.

Jak zachować się w przypadku spotkania z rekinem?

Jak zachować się w przypadku spotkania z rekinem?
Jak zachować się w przypadku spotkania z rekinem? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: S.Borisov

Spotkanie z rekinem w greckich wodach to kwestia, która może sprawić, że serce zacznie bić szybciej niż podczas ekscytującego meczu piłki nożnej. Co więc zrobić, gdy nagle staniesz oko w oko z tym drapieżnikiem? Przede wszystkim – zachowaj spokój. Wiem, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Ale panika tylko pogorszy sytuację.

Rekiny generalnie nie są zainteresowane ludźmi jako przekąską; ciekawość jest raczej ich domeną. Jeśli zobaczysz rekina, unikaj gwałtownych ruchów i staraj się powoli wycofać w stronę brzegu lub łodzi. Większość spotkań z rekinami kończy się na jednorazowym spojrzeniu i każdy pójdzie swoją drogą.

Kolejnym kluczowym elementem jest unikanie pływania solo, zwłaszcza o zmierzchu i świcie. Rekiny są wtedy bardziej aktywne i bardziej skłonne do sprawdzania swoich terenów łowieckich.

Jeśli faktycznie tak bardzo przeraża cię myśl o rekinach, warto mieć pod ręką specjalny elektroniczny odstraszacz rekina. To gadżet, który wysyła impulsy elektryczne odstraszające te stworzenia. I na koniec – zawsze miej na uwadze lokalne ostrzeżenia i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa na danym obszarze wodnym.

Pamiętaj – rekin to tylko zwierzę kierowane instynktem. Zachowuj spokój, trzymaj się tych kilku prostych zasad i nawet niespodziewane spotkanie z morskim drapieżnikiem może zakończyć się w miarę płynnie – jak opowieść przy kominku po powrocie z wakacji.

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *